Zgodnie Art. 237 Kodeksu Pracy, pracodawca zobowiązany jest dostarczyć nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed działaniem szkodliwych i niebezpiecznych czynników występujących w środowisku pracy.
Pracodawca powinien również poinformować pracownika o sposobie posługiwania się tymi środkami.
Środku ochrony indywidualnej stanowią:
- odzież ochronna
- środki ochrony głowy,
- środki ochrony kończyn górnych,
- środki ochrony kończyn dolnych,
- środki ochrony twarzy i oczu,
- środki ochrony słuchu,
- środki ochrony układu oddechowego,
- środki izolujące cały organizm,
- środki ochrony przed upadkiem z wysokości,
- dermatologiczne środki ochrony skóry.
Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze stanowią własność jednostki organizacyjnej. Są one przydzielane bezpłatnie pracownikom zatrudnionym przy pracach wykonywanych stale lub dorywczo. Środki ochrony indywidualnej przydziela się pracownikom w warunkach, w których narażeni są na działanie niebezpiecznych i szkodliwych czynników występujących w środowisku pracy. Odzież i obuwie robocze przydziela się pracownikom wykonującym prace, przy których występuje intensywne brudzenie, przykra woń bądź czynniki mechaniczne powodujące przyspieszone niszczenie odzieży i obuwia.
Pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież roboczą i obuwie również w przypadku, gdy
- jego własna odzież może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu
- jego własna odzież nie jest odpowiednia ze względów technologicznych, sanitarnych lub bhp.
Pamiętaj!
- Pracownik może używać swojej prywatnej odzieży, tylko wówczas , gdy wyraża na to zgodę, oraz gdy odzież ta zostanie uznana za bezpieczną przez pracodawcę (przepis ten nie dotyczy stanowisk, na których wykonywane są prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn albo prace intensywnie brudzące lub powodujące skażenie odzieży).
- Pracownikowi używającemu odzieży własnej pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny, uwzględniający ich aktualne ceny.
- Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego przewidzianego na danym stanowisku.
- Odzież robocza i środki ochrony indywidualnej muszą być konserwowane i czyszczone przez pracodawcę, lub pracownika (wówczas koszty konserwacji lub czyszczenia pokrywa pracodawca)
- Środki ochrony indywidualnej oraz odzież robocza, które mogły ulec skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi muszą być przechowywane w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Takiej odzieży nie można powierzać pracownikowi do konserwacji i czyszczenia